9. měsíc s miminkem: Dítě k nezastavení a pokousaná máma

MÁMA

Spánek

Oliver se díky lezení přes den víc unaví, takže v noci už zase skvěle spí. Za poslední měsíc bylo celkem dost nocí, které prospal celé (11 – 12 hodin), v těch zbylých se budil jen jednou. Zvlášť super je to proto, že mu vylezly obě horní jedničky. Doufám, že prořezávání a růst ostatních zubů bude tak v pohodě jako u těch prvních čtyř, které zatím má.

Jak se cítím

Ráno dobře, večer jako po odzpívaném a odtančeném koncertu. 😁 Celý den za Oliverem běhám, zvedám ho, odnáším z míst, kam nesmí, nebo kde naopak potřebuju, aby byl… A k tomu mu neustále něco povídám – při hraní, krmení, jen tak, a nebo ho vychovávám. S tím zatím moc úspěchů neslavím, o to víc bývám večer kromě fyzické únavy taky psychicky vyždímaná.

Kojení

Od chvíle, kdy Oliverovi vylezly horní jedničky, to s kojením bohužel trochu drhne. Jednou mě omylem v polospánku kousnul, což nepřeju žádné mámě – já tu bolest a leknutí obrečela. Přestože se kousnutí od té chvíle už neopakovalo (klepu na všechno, na co se dá!!!), prořezané zoubky jsou pekelně ostré a někdy hodně nepříjemně škrábou. Už jsem přišla i ke škrábnutí, které během kojení tak nesnesitelně pálilo a řezalo, že jsem radši nachystala UM a nechala den regenerovat Purelanem 100 od Medely. Používala jsem ho v prvních dnech kojení po příchodu z porodnice, kdy mi hodně pomáhal, a teď jsem za něj vděčná znovu. Na menší podráždění je super taky Bepanthen Plus. Uvidíme, jak to s kojením půjde dál, ráda bych pokračovala, ale ne za každou cenu.

 

MIMI

Režim

Kdyby režim 9. měsíce nějakou dobu vydržel, nezlobila bych se. Přes den Oliver naspí okolo 2 hodin. Buď kolem oběda v kuse v postýlce, nebo 1 – 1,5 hodiny doma, a pak půl hodinu odpoledne v kočárku. Po 15. hodině se ho už snažím nenechávat spát, aby byl večer pořádně unavený. Spát chodí pořád kolem 20. hodiny plus mínus 10 minut.

Co se týče jídla, dávám Oliverovi už normální snídani (jáhlovou, krupicovou, čirokovou nebo jinou kaši s banánem, chia semínky apod.), oběd (zeleninu, přílohu, maso nebo žloutek – ne každý den), odpolední svačinu (ovoce, ovesné vločky nebo nově trochu pečiva s Lučinou) a večeři (nejčastěji rýžovo-celozrnnou kaši). Kojení má Oliver místo dopolední svačiny a těsně před spaním, tz. cca 45 minut po večeři.

Kojím i v noci, pokud se vzbudí, ale odhodlávám se k odnaučování nočního kojení (mimo jiné kvůli problémům, které popisuju výše). V updatu za 10. měsíc se dozvíte, jak jsem uspěla.

Co už umí

Zhruba v půlce 9. měsíce se Oliver rozlezl. Kdo mě sleduje na Instagramu, tak ví, že to pilně nacvičoval už od prosince. Ačkoliv se hned tak něčeho nezalekne, a když už se lekne, tak se většinou místo pláče směje, tak v lezení byl hodně opatrný a prvních „krůčků“ se bál. Teď už metelí po čtyřech směle, a když si vyhlídne atraktivní cíl, tak nabere i slušnou rychlost.

Zároveň s lezením si začal i sedat, což mě dost překvapilo, protože na to ještě neměl dostatečně pěvná záda. Pak jsem si ale všimla, že se díky svojí opatrnosti naštěstí nepouští do zaklánění a pokusů o sed bez opory rukou, takže už se pádů tolik neděsím. Sedí v mírném předklonu a opírá se o ruce, když si s něčím hraje, tak o jednu. Sedá si hned na několik způsobů – do roznožky, do překážkového i šikmého sedu.

První slovo většiny dětí, je „táta“. I u nás to tak bylo. Slyšela jsem, že některé maminky to mrzí a cítí se trochu ukřivděné. Na jednu stranu to chápu, ale já jsem si užívala spíš radost z toho, že něco konkrétního žvatlá. Je to mega roztomilost! ❤ Několik dní si Oliver prozpěvoval „tátátátá“ od rána do večera. Pak zjistil, že potřebuje spíš něco od mámy a od té doby za mnou několikrát denně leze a říká „mamamamamama“. A na to já slyším, samozřejmě! 😁 Bohužel to není radostné prozpěvování, ale ukňourané volání po náruči.

 

Vychytávka měsíce

Jakmile dítě začne lézt, člověk se nemůže pomalu ani otočit zády, natož jít vyndat prádlo z pračky, převzít balíček od pošťáka nebo nákup od kurýra… Pro tyhle a další případy jsme pořídili cestovní ohrádku Anat od Gmini. Rozkládání nám dalo nečekaně docela zabrat, ale prý je to u cestovních postýlek a konstrukcí podobného typu normální, tak se případně obrňte trpělivostí.

Nebudu lhát, není to Oliverovo nejoblíbenější místo – to je aktuálně u psích misek, aby mi ještě víc potrénoval nervy – nicméně krátký pobyt v ohrádce mu nevadí. Dívá se kolem zase z trochu jiné perspektivy a na matraci v ohrádce jsou krásné obrázky lesních zvířátek, tak se i jimi chvíli zabaví. Rozhodně je to super praktická věc, se kterou mám konečně klid, když potřebuju chviličku „nedávat pozor“.

 

 

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s