8. měsíc s miminkem: Rozumí, nebo nerozumí?

MÁMA

Spánek

V téhle kategorii zůstalo všechno zhruba stejné jako minulý měsíc. Oliverovi teď rostou další zuby (první dva vykoukly pár dní po Vánocích), takže celonoční spaní se podaří jen výjimečně. Většinou se vzbudí 1x, někdy 2x za noc. (Kéž by se ty další zuby vyklubaly tak hladce jako ty první!) Dřív jsem se smála, že má v sobě snad budík, protože se probouzel téměř na minutu ve stejný čas. Teď je to pokaždé úplně jindy.

Nově k ránu (kolem páté, šesté) u kojení ne vždycky usne. Já jsem v rozespalosti nekompromisní, takže ho nakojeného nespícího pokládám do postýlky, dávám mu mazlícího králíčka a odcházím. Ne pokáždé, ale celkem se daří, že takhle sám usne. Za každou dobrou noc ho ráno pochválím a poděkuju mu, že mě nechal odpočinout. Možná si některé z vás klepou na čelo, ale já to dělám ráda. 💙

Jak se cítím

Tenhle měsíc se na mě navalilo poměrně dost práce a několik schůzek, jak už to na začátku roku bývá. Klasicky jako na potvoru zrovna v den, kdy Oliver spal ráno déle a mohla bych si i já přispat, jsem musela vstát a nachystat sebe i všechno pro jeho hlídací četu. 😊 Ale obecně si nemůžu stěžovat. Sem tam mě bolí klouby nebo hlava z celkové tělesné únavy, nicméně můžu si za to sama, protože chodím pozdě spát. No jo, člověk si chce večer užít pár hodin pro sebe a taky dodělat resty… Nemusím vám to asi barvitě popisovat. Znáte to všechny.

Kojení

Stále kojím během uspávání – obvykle dopoledne, večer a v noci. Jen tak během dne už nekojím. Tenhle měsíc jsem měla pár dní krizi, kdy jsem se bála, jestli tělo nezačíná s kojením stávkovat. Vzala jsem si homeopatika Ricinus communis, které mi laktaci už několikrát okamžitě nakoply. Vím, že někdo vnímá homeopatika jako placebo a samozřejmě nemusejí pomoci všem. Nikoho o účinnosti tohoto typu léků nechci přesvědčovat, na to jsou odborné studie, nicméně z vlastní zkušenosti doporučuji vyzkoušet. Co se kojení týče, významnou roli hraje také pitný režim. Někdy nestíhám, nebo spíš zapomínám, pít tolik, kolik bych měla, což se pak projevuje i na množství mléka – ono 8měsíční dítě přece jenom nevypije zrovna málo! 😁

MIMI

Režim

O spánku i kojení jsem se rozepsala výše, teď ještě k příkrmům. Během 8. měsíce jsem Oliverovi ráno dávala umělé mléko, abych se vzpamatovala do dopoledního uspávání. Teď už tolik mléka za den nepotřebuje, takže jsme po ukončeném 8. měsíci začali se snídaněmi.

Chystám se hledat recepty a inspiraci, aby měl Oliver jídelníček co nejpestřejší, ale zatím jsem zkoušela buď klasiku ovoce a kaše (jáhlová/kukuřičná/pohanková…) nebo mix ovoce, pár lžiček bílého jogurtu a ovesných vloček nebo jiné kaše. Místo dopolední svačiny většinou kojím před spaním, pak dávám oběd a odpoledne zase trochu ovoce s kašičkou. Večer pak rýžovo-krupicová nebo rýžovo-celozrnná kaše.

Obecně mě vaření pro Olivera zatím strašně baví, protože je to vděčný strávník, který dojedenou porci občas i obrečí, jak mu to chutnalo. 😁 Díky inspiraci Babylove příkrmůDM se snažím část ovocných svačinek dělat v kombinaci se sladkou nebo chuťově neutrální zeleninou (mrkev, batát apod.).

Co už umí

Asi dva týdny jsem s Oliverem trénovala ixkrát denně „pápá“ – mávali jsme tátovi, pejskovi pořád dokola, babičce přes videohovory… No prostě pořád. Zhruba po dvou týdnech ignorace a na poradně ujištění pediatry, že toto se u dětí hodnotí až v 10. měsíci, jsme se dočkali vlažné spolupráce, která se každým dnem trochu zlepšuje. Nicméně Po úvahách, jestli nám naše dítě vůbec rozumí apod., jsme došli k zjištění, že výzvy na „pápá“ prostě jenom ignoruje s pohodičkou sobě vlastní. Na návštěvě u dědy se totiž hned napoprvé naučil „berany, berany“ a při hlídání se strejdou stejně tak okamžitě pochytil plácnutí „hi five“. 🤚 O Oliverově bystrosti už tedy nemám pochybnosti, za to o svojí zábavnosti značné!

Co se pohybu a motoriky týče, každým dnem očekáváme, kdy se Oliver rozleze. Trénuje na to už pěkně dlouho pérováním na čtyřech. Celou dobu couval a točil se na podložce kolem dokola. Je zajímavé, že i když dítě ještě neleze dopředu, dostane se díky couvání a rotaci i tak všude! Za poslední týden se Oliver začal odhodlávat k pohybu dopředu. Zatím dělá malé posuny, často to vypadá tak, že oběma pokrčenýma nohama malinko poskočí dopředu, zatímco ruce drží rovnováhu… I to se počítá, že jo? 😊

Každopádně motivace v podobě hraček na našeho kluka neplatí – leze jen za točícím se svítícím lvíčkem, kterého tahá proti směru a ničí ho, za naším pejskem, nebo za robotickým luxem. Za ostatními věcmi se spíš natahuje, než že by ho vyburcovaly k pohybu. 😁 Každé dítě prostě potřebuje svůj čas k tomu, aby k jednotlivým milníkům dozrálo. A tak čekáme a těšíme se.

Vychytávka měsíce

Ještě když jsme byli v porodnici, dostali jsme jako dárek sadu pěti modrých klučičích bryndáků. Takových těch klasických menších s jednou stranou látkovou a druhou nepromokavou. Používáme je doteď, ale výhradně na večerní kaše nebo na jídla, která moc nebarví. U příkrmů s mrkví, červenou řepou apod. jsem Olivera donedávna obalovala v ručníku, jinak by měl už půlku šatníků strakatou. Na eshopu Tchiba jsem nedávno narazila na šikovné bryndáky s rukávy, které jsem za ručník vyměnila, a v několika zatěžkávacích zkouškách už obstály. Navíc je určitě uplatníme i v budoucnu, až mladý pán začne jíst samostatně a jídlo bude všude kromě talíře a pusy.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s