7. měsíc s miminkem: Poporodní kila jsou pryč, bicepsy rostou

MÁMA

Spánek

Kdybych si stěžovala, rouhala bych se, ale pravdou je, že to je trochu nahoru dolů. To „dolů“ je naštěstí v našem režimu, takže to znamená 1 vzbuzení za noc (prosím, neukamenujte mě za to, že si o tom vůbec troufám mluvit 😅). Nicméně, když se to spojí s více faktory, někdy mi ani to jedno vstávání prostě nesedne a ráno se cítím (i vypadám) jak po flámu. Každý den se chystám jít večer spát dřív než těsně před půlnocí. Jenže to už by člověk neudělal doma ani do práce vůbec nic, o jakýchkoliv odpočinkových aktivitách ani nemluvím – na ty zbývá vždycky tak půl hodina. Poslední dny se navíc Oliver budí ještě po jedenácté večer (asi opět zuby, které stále nevylezly), takže se sama sobě vymlouvám na to, že vlastně ani nemá smysl dokopat se do peřin dřív.

Jak se cítím

Občas jako praštěná tyčí po hlavě, jak už jsem psala. Má na to vliv počasí, předvánoční zmatky s pečením, úklidem, balením dárků a tisícem povinností, které se na konci roku navalí na jednu hromadu, plus komplet shozená poporodní kila. Dostala jsem se na váhu před těhotenstvím, což bylo 49 kg plus mínus půl kila. Nechtěla jsem klesnout pod 50 kg, dokud kojím, ale i když denně vyjídám, co doma najdu a co nenajdu, tak si koupím, kalorie kojením pořád rychle mizí. Přidala jsem si do jídelníčků víc oříšků a semínek, kamiony cukroví, které se na mě teď na všech návštěvách pohrnou, taky nejsou zrovna dietní, tak snad už váha aspoň nebude klesat.

Další námahou je tahání téměř 8,5 kg chlapáka, který celé dny couvá, takže každých pár minut vstávám, klekám si na zem, ohýbám se, zvedám ho 🏋‍ a posouvám na začátek hrací deky, aby zase mohl, sotva si sednu, úspěšně zacouvat až na zem. 😄 Nebýt toho, tak bych přes den stihla dost věcí, protože si v tomhle období úžasně sám vyhraje. Všechno pečlivě zkoumá a ochutnává…

Už se skoro půl roku tetelím, jak znovu začnu s jógou. A ne, pořád ještě jsem se k tomu nedokopala! Je to moje jediné předsevzetí pro rok 2018. Roztáhnout si podložku vedle hrací deky a cvičit aspoň chvíli zároveň s Oliverem. Pár pozdravů slunce denně by si moje záda rozhodně zasloužily! 🙏

Kojení

Kojení je jednou z mála věcí, u které se nestydím říct, že jsem za ni na sebe pyšná. Pořád platí, že kojením několikrát denně uspávám a kojím ještě ráno, když vstáváme. Ranní kojení během vánočních svátků zkusím nahradit lahvičkou s UM (rozuměj – umělé mléko v mateřské hantýrce 😄) Babybio, se kterým mám dobrou zkušenost. Noční verzi míchám večer s rýžovo-celozrnnou kaší. Ráda bych časem zkusila i Babybio se sušeným kozím mlékem.

Celkově se mi produkty téhle značky líbí – i proto, že neobsahují palmový olej, který si v jídle obecně hlídám. V dětské stravě pro mě neexistuje! Vím, že spousta lidí nad obsahem palmového oleje v každé druhé potravině mává rukou, ale já holt patřím k těm, kterým to přijde alarmující, a nepovažují se za takového experta, aby mohli oponovat názorům a faktům odborníků. Určitě nehodlám na svém dítěti testovat, jestli jsou to přehnaná tvrzení, nebo ne, a tak můj syn zatím vyrůstá výhradně bez palmového oleje (mimo jiné). Pokud i vás palmáč v dětské stravě provokuje, dejte si pozor na produkty značky Kubík a kaše od Hami.

 

MIMI

Režim

Zaběhnutý režim je teď zase trochu nevyzpytatelný, protože se Oliverovi střídají dny, kdy spí 2x delší spánek (cca 2 – 2,5 hodiny + 1 hodina), nebo třikrát denně kratší (cca 45 + 30 + 30 minut). Asi nemusím rozebírat, že jsem radši za dva delší spánky, protože během nich stihnu fůru různé práce. A navíc má pak samozřejmě lepší náladu a užijeme si aktivněji čas, kdy je vzhůru.

Co se jídla týče, Oli pokračuje v ochutnávání dalších dobrot. Z těch posledních se mi vybavuje třeba hruška, celozrnné těstoviny, žloutek, květák… Během obědů musím někdy zapojit veškerou svojí kreativitu, abych mu porci dokrmila, než můj oběd úplně vystydne… Nicméně vždycky všechno sní, takže ani v tomhle si nemůžu stěžovat. Po čem by se utloukl, jsou odpolední svačiny s ovocem. Většinou ho míchám s trochou kukuřičné kaše nebo rozemletými ovesnými vločkami. Stejně tak Olivera zatím neomrzela večerní kaše. Po dojedení svačin a večeří, jakmile zacinká lžička o prázdnou misku, míváme doma minutové slzavé údolí. A to rozhodně nedělám mini porce. 🤨

Snad mi neřeknete, že Olivera držím zkrátka, když mu dávám pít vodu. Když jsem to totiž řekla svojí babičce, zhrozila se, že je těžká do žaludku a že bych mu měla dávat čajíčky. No, taky mi radila, ať mu do ovocných svačin dávám cukr, tak to celé beru s velkou rezervou… Ale zajímalo by mě, jak to s pitným režimem u dětí máte vy? Jednou za pár dní udělám Oliverovi fenyklový čaj. Časem se chystám na ředěné zeleninové a ovocné šťávy, nicméně pořád si myslím, že voda je základ a je důležité, aby se jí děti naučily pít bez jakýchkoliv příchutí. Mimochodem, pokud jste neviděli jeden z aktuálních dílů A dost! na téma kvality balených vod včetně těch kojeneckých, doporučuju zhlédnout. Já jsem měla doma oba propadáky.

S večerními rituály jsme na tom stále stejně – před koupáním Oliver s tátou blbnou u dětských písniček. Pouštíme např. mix nebo tento a jiné anglické. K českým jsme se ještě nedopracovali, ale mám v plánu si nějaké pěkné najít – za tipy budu vděčná! Ukládám Olivera mezi 19:30 a 20:00. Podle toho, jak moc nebo málo je vyspalý z celého dne.

Co už umí

Prakticky veškerý bdělý čas teď tráví Oliver pérováním na čtyřech. Každých pár dní se dostane o kousek výš. Zatím se do kleku na kolena dostal „jen“ částečně, ale je fascinující sledovat, jak pilně na tom maká a jak ho to baví. Pokouší se u toho hrát si s hračkami, které má kolem sebe. Ve většině případů to dopadne tak, že je odstrčí pryč, jako by si zametal cestičku, nebo je chytne, vrazí do pusy, pustí, a pak se na rukách zase vzpřímí a trénuje dál. Tímhle stylem se hodně rychle pídí dozadu, takže je mu metr a půl hrací plochy zatraceně malý, jenže obývák není nafukovací… Prostě ho člověk už nemůže nikde nechat samotného bez dozoru. Ale to k tomuhle věku patří. Vlastně to tak bude asi dalších ix let, tak si zvykám. 😄

Vychytávky měsíce

V předchozím deníku jsem nezmínila naši vychytávku posledních dvou měsíců, kterou je parní vařič na příkrmy Nutribaby od Babymoov. Umí taky rozmrazovat, sterilizovat a kdoví co ještě. Nic z toho nemám vyzkoušené. Zato pravidelně vařím v páře a jsem z toho nadšená! 😋 Až teď poznávám, jak výborný je obyčejný brambor, jak plnou až kořeněnou chuť má mix batátu a pórku…

Příkrmy vařené v páře jsou chuťově tak super, že bych se je nestyděla naservírovat jako přílohu a kdo není zvyklý přehnaně solit, tak by si je možná ani nedochucoval. Mixér, který je součástí přístroje využívám spíš na měkčí a šťavnatou zeleninu, jako je třeba cuketa, na ostatní vytahuju klasický tyčový mixér, protože je to rychlejší a rozmixuje zeleninu dohladka. Takže především zezačátku, kdy Oli ještě nezvládal ani mini kousíčky v jídle, byl mixér u Nutribaby nedostatečný. Na příkrmy pro větší děti jeho výkon ale bohatě stačí. Jestli o tomhle přístroji uvažujete, můžu vřele doporučit.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s