První horečka, viróza a čekání na zuby

V lednici kachna nachystaná na svatomartinský víkend a v plánu velké domácí kutění… Jenže… V pátek večer si s Oliverem hraju na gauči, pohladím ho a zarazím se. Zdá se mi, že má hodně teplou hlavičku. Volám manžela, jestli se nelekám zbytečně, ale on mi můj pocit bohužel potvrzuje. Takže je to jasné, Oliver má teplotu, i když se nezdá, že by mu něco bylo.

Tím začal zmatek, ve kterém jsme postupně zjišťovali, jak bídně jsme na takovou situaci připravení. Díky za život v Praze a za nonstop lékárny!

Nejprve jsme zjistili, že nemáme nebo nemůžeme najít digitální teploměr. Tak jsme zkusili měřit klasickým sklepávacím (v těch nových už není rtuť). Ukázal asi 39,2 – to je po odečtení 0,5 stupně při měření v zadečku 38,7 stupně. Nechtěla jsem tomu věřit, a tak manžel kolem 19. hod. vyrazil do lékárny pro digitální teploměr. Ten naměřil stejnou hodnotu. Koupání jsem proto nahradila rychlou sprchou, po které Oli dostal Paralen sirup pro děti (ten jsme měli doma). Dávkování mi silně nevyhovovalo, půlka sirupu mi při něm vycákla všude kolem. Oliverovi mezitím už z teploty nebylo dobře, takže plakal… Přesněji řečeno ječel. Únava mu na náladě taky moc nepřidala. Sirup jakž takž spolknul, část mu ale vytekla z pusy ven. Těžko říct kolik, takže jsem si netroufala mu přidávat.

Během uspávání jsem se modlila, aby sirup rychle zabral a Oliver si mohl trochu odpočinout. Při žádném z mnoha pokusů se mi ho spícího nepodařilo od prsu položit do postýlky. Jasně – nebylo mu dobře, v pokoji bylo o pár stupňů chladněji než normálně a přikrytý byl jen dečkou místo pohodlíčka ve spacím pytli, jak je na noc zvyklý. Přizpůsobila jsem prostředí podle vygooglených tipů na sražení horečky u miminek.

Asi po dvou hodinách neustálého uspávání, kdy Oliver v postýlce vydržel maximálně pár desítek minut, a pak se s pláčem probudil, jsme zjistili, že sirup nezabírá. Nejspíš ho do sebe moc nedostal. To už mě chytala docela panika, protože jsem mírně úzkostlivá… Nebo spíš trochu víc v takových situacích.

Na normální lékárnu už bylo pozdě, a tak manžel vyrazil směr nonstop lékárna v Dejvicích pro Paralen a Nurofen čípky, které nám doporučila švagrová. U každých je jiná účinná látka, a tak jedny mohou zabrat, druhé nemusejí. Navíc jdou při horečce kombinovat po kratších intervalech než dva čípky se stejnou účinnou látkou. Laicky řečeno, snad srozumitelně.

Po čtyřech hodinách od sirupu a po ujišťovacím telefonátu na pohotovost dáváme Nurofen čípek. Horečku srazil jen asi na dvě hodiny. Další rána pro moje nervy na pochodu – byla noc, já jsem vozila Olivera na dvou metrech tam a zpátky doma v kočárku, kde neklidně spal a pobrekával, ale jinak by nezabral asi vůbec, snažila jsem se nehrotit si v hlavě scénáře, co mu může být, z únavy jsem dostala zimnici a netrpělivě jsem odpočítávala minuty do dalšího čípku. Kdyby ani ten nezabral, vyrazili bychom na pohotovost.

Paralen čípek naštěstí srazil horečku úplně a celkem rychle. Další jsem během dne dokonce dala až asi po 11 hodinách. Celý víkend ale teplota kolísala a bez čípku jednou za půlden se držela mírně zvýšená. Srážela jsem ji při hodnotě od 38 stupňů (po odečtení 0,5 stupně). Snažila jsem se tělo nechat vždycky co nejdelší čas bez čípku. Přece jen jsem docela „bio matka“, jak se posměšně říká, takže se to snažím s chemií nepřehánět víc, než je nutné. Každopádně nic kromě teploty se nepřidalo, žádná rýma ani kašel… Takže vina padla na zuby.

Kromě té první byly ještě další dvě noci náročné. Oliver se i sesraženou teplotou budil co hodinu. Nemělo smysl k němu pořád vstávat a uspávat ho, tak jsme spali spolu v posteli, abych ho mohla vleže v polospánku (mém i jeho) pokaždé rychle nakojit a aby spal dál. Kamarádka mi poradila, ať zkusím homeopatické čípky Viburcol, že snižují teplotu a zároveň zklidňují další příznaky klubání zubů jako nespavost apod. Zkusila jsem Viburcol na zvýšenou teplotu a měřitelně ji o stupeň srazil asi během půl hodiny. V dalších týdnech jsem čípky ixkrát využila, když jsem viděla, že Olivera zuby opět chytají. Naštěstí se to od té doby obešlo už bez teplot.

Nicméně doteď, měsíc poté, zatím žádný zub nevykouknul. Pediatrička na 6měsíční prohlídce konstatovala, že spodní řezáky už brzy vylezou a vidí je pod dásní. I to už je ale přes dva týdny zpátky a nic… Je to běh na dlouho trať, alespoň v našem případě. A to máme doma uslintánka už od konce 2. měsíce.

Nicméně to není konec naší zubní story. Maximální stav paniky, který jsem samozřejmě hned obrečela, nastal před pár dny, kdy Oliver zničehonic začal ztěžka dýchat. Pro změnu totiž chytil virózu (netuším kde a od koho), která se neprojevila ničím jiným než otokem dýchacích cest. Opět v pátek a po ordinačních hodinách naší pediatričky. Zázračnou náhodou jsem se jí alespoň dovolala. S podezřením na začínající zánět hrtanu nás poslala do Motola. Podle lékařky na dětské pohotovosti jsou právě dýchací cesty při růstu zubů oslabené, a tím náchylnější k uchycení nějaké infekce/viru.

Oliver dostal na pohotovosti jednorázovou inhalaci adrenalinu, po které otok splaskl. V dalších dnech jsme kapali 5 kapek Fenistilu na noc. Pomohlo také vypnuté topení v pokojíčku a zvlhčování vzduchu. Opět se nepřidala rýma ani kašel, takže se viróza naštěstí nijak nerozvinula, což přisuzuju kojení. Jako jeho velká propagátorka. 😃

Ještě se na závěr krátce vrátím k teplotám u miminek. Kromě čípků, které jsem jmenovala výše, se dají vyzkoušet ještě homeopatika Belladonna. Taky jsem se ptala jiných maminek, jaké mají zkušenosti se srážením horeček. Kromě čípků ale u nejmenších dětí radily jen přiložení na tělo, tedy kůže na kůži, nebo s dítětem na chvilku vyrazit ven, pokud je chladněji než uvnitř. Případně může pomoct ještě krátká vlažná sprcha. U miminek bohužel moc možností není. U starších dětí pak platí obklady, zábaly, jogurt a jiné chladivé potraviny… A na to my máme jěště dost času.

Jestli máte zkušenosti s jinými způsoby, jak snížit nejmenším dětem horečku, budu vděčná za tipy a rady. 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s