6. měsíc s miminkem: Končíme s Vojtovkou, testujeme kousátka

MÁMA

Spánek

Kromě tří po sobě jdoucích nejhorších nocí za celého půl roku, kdy měl Oliver teploty a nespal v kuse déle než hodinu (víc o tom chci napsat v samostatném článku o teplotě u miminek) a pár dalších výjimek, dávám tomuhle měsíci v kategorii spánku 5 hvězdiček. Zaprvé má Oliver víc pohybu, takže lépe spí přes den, zadruhé většinou prospí i celou noc bez kojení nebo maximálně s jedním probuzením, které často přijde až kolem šesté ráno.

Jak se cítím

Únava těla pominula, a i když třeba na maraton bych si zrovna netroufla, na běžný režim jí mám dost. A na ranní rozlámanost a dobrou náladu kdyžtak pomůže hrnek kafe. 😃 Když už je řeč o kávě… Dřív jsem se striktně držela bezkofeinové varianty, ale pak jsem se dočetla, že se do mateřského mléka dostane (při malé konzumaci kofeinových nápojů) maximálně 1 procento kofeinu oproti obsahu v krvi matky, takže jedna až dvě kávy denně nemohou způsobovat nespavost a narušovat spánkový režim dítěte. Samozřejmě pokud matka kávu nestřídá s kolou, černým/zeleným čajem apod.

Kojení

Prokojené noci během teplot ukázaly, že zatím všechno funguje, jak má – nabídka podle poptávky. Ať už jsem kojila co hodinu, nebo teď zase podle normálního režimu, mléka je vždycky tolik, kolik je potřeba. Akorát první prospané noci po těch dramatických byly pro tělo zase šok, ale všechno se rychle přizpůsobilo. V tomhle je příroda fakt geniální, neustále mě fascinují možnosti mého vlastního těla.

Kojím 4 až 6x denně podle toho, jak během dne a v noci vyjde spaní/jídlo. Pořád totiž uspávám kojením. Funguje je to dobře, ale Oli už není zrovna drobínek, tak jsem zvědavá, jak se mi bude kroutit v náručí v dalších měsících. Nicméně zatím to funguje dobře, tak snad to tak ještě nějakou dobu vydrží.

 

MIMI

Režim

V půlce 6. měsíce jsme dojatě slavili Oliverovo první přetočení na bříško. Schylovalo se k němu už několik týdnů před tím, když se točil na boky, a pak nás napínal, co dál a kdy už?! Jako správný syn svých rodičů foto/video maniaků mi nechal slušný náskok na nachystání milníkové kartičky, foťáku i mobilu, a pak to po 20 minutách nadějných pokusů dotáhl do finále, na bříško. No a od toho momentu je tam pořád. Paradoxně, spousta maminek to důvěrně zná, i tehdy, kdy už nemůže. Je grogy, padají mu víčka, ale se stejně točí, točí a točí. A pak se vzteká, ječí a rochní v podložce, protože už nemá sílu. 😃

Nicméně díky těmhle sportovním výkonům teď místo 3x půl hodiny spí přes den dohromady 2 až 3 hodiny. Z toho nejdelší spánek je dopolední. Dřív jsme chodili ven na podvečerního šlofíka mezi 16. a 17. hod., ale kvůli tmě jsme procházky posunuli na čas prostředního spaní po obědě.

Teď k jídlu. Zatím jsme stále u zeleninových obědů a kaše k večeři (teď na konci 6. měsíce Oli ochutnal jablíčko, ale obecně ovoce teprve pomaličku začnu zavádět). Příkrmy až na výjimky vařím sama, kupované plánuji zatím dávat masové, až se k nim v příštích dnech propracujeme. Do konce 7. měsíce chci, aby ochutnal i maso, žloutek, ovoce… Zaujaly mě skleničky od Alnatury, která prodává čistě bio masové příkrmy po jednotlivých druzích masa. Pro mě ideální forma, jak ho přimíchat do domácích zeleninových příkrmů a mít přehled o tom, kolik jsem ho tam dala.

Co se týče kaše, kterou Oli prostě MILUJE, míchám bio rýžovou od Hippu (tu používám k velké spokojenosti už 1,5 měsíce) a bio ovesnou celozrnnou od stejné značky. Kaše rozmíchávám v nočním mléce od Babybio, pro které teď budu muset najít alternativu, protože je do 6. měsíce. U Babybio ale zůstaneme, protože k téhle značce mám důvěru. Obecně nejsem posedlá bio potravinami a v lednici jich určitě nemáme víc než těch „nebio“, ale u dětské stravy je myslím obezřetnost na místě a nálepka „bio“ výběr toho nejlepšího zužuje a usnadňuje.

Co už umí

Od dvou měsíců jsme jednou za 3 týdny chodili na fyzioterapii a cvičili jsme Vojotovu metodu, protože se Oliver narodil o 2 týdny dřív jako hraničně donošený, tak jsem ho chtěla v začátku motorického vývoje správně nastartovat a podpořit. Spousta z vás určitě zná takový ten vnitřní hrot u prvních dětí, jak se člověk bojí, že by mohl něco zanedbat. I když jsme teď v závěru cvičení docela flákali, jsem ráda, že Olivera pravidelně zkoukla odbornice a já jsem měla důvěryhodnou zpětnou vazbu na jeho vývoj. Teď v půl roce jsme ze cvičení propuštění a dostali jsme pochvalu. 😊

Názory na cvičení Vojtovky s miminky se různí. Já jsem zastáncem individuality a myslím, že je úplně jedno, jestli je dítě o měsíc napřed nebo pozadu. Návštěvy fyzioterapeutky ale nejsou jen pro „nemocné“ nebo výrazně opožděné děti. Jsou fajn pro všechny rodiče, kteří chtějí mít jistotu, že s dítětem správně manipulují, nedopouštějí se hříchů proti zdravému motorickému vývoji (posazování, stavění, vytahování za ručičky apod.), které bohužel přežívají ještě od generace našeho dětství a mládí našich rodičů. Ti se nám často snaží dobře poradit, ale jejich zkušenosti bohužel většinou neodpovídají tomu, na co se v posledních 30 letech přišlo. A kdo si pro své dítě přeje zdravější záda, než má on sám? Já rozhodně.

Jinak Oliverka je kus chlapa, váží 7,8 kg (porodní váha 3,2 kg), takže jsem počítala s tím, že mu přetáčení na bříško, o kterém už jsem psala, možná potrvá o trochu déle. Já sama jsem se přetáčela až od 6,5 měsíce. Aktuálně už taky ručkuje kolem dokola na hrací dece a neúnavně maká na pokusech o plazení a nacvičuje zvedání na všechny čtyři, které předchází klasickému lezení. To ale asi hned tak nebude, protože je zatím ve fázi „housenky“, kdy zvedá zadek a vyhrbí záda. Žádné podsouvání nohou pod tělíčko nebo zvedání se na rukou se ještě nekoná.

Obecně to s naším klukem dost šije a energie má na rozdávání, proto jsem mu postýlku musela vystlat kojícím polštářem, aby se i v polospánku netočil na břicho. Zpátky to totiž ještě neumí a já si celkem cením času, kdy spinká, takže tenhle rušivý element bylo potřeba eliminovat – i za cenu ztráty pohodlí v podobě velkého kojícího polštáře, se kterým jsem od těhotenství zvyklá spát. 😃

Vychytávky měsíce

Protože Oliver poslední týdny hodně aktivně loví zuby, osvědčila se nám tenhle měsíc žirafa Sophie od francouzského výrobce Vulli, konkrétně sada s kousátkem a k tomu ještě jedno větší kousátko, které je šikovné do ručičky.

Žirafky jsou z přírodního kaučuku, který by měl být právě pro permanentní olizování a okousávání zdravotně naprosto nezávadný. Plus jsou tyhle kousátka měkká, mají různé povrchy a vychytanou velikost i tvar. Vypozorovala jsem, že jsou dítěti opravdu příjemné, dobře se mu drží a ohryzává si na tisíc způsobů, jak zrovna potřebuje.

kytka4_1

Jen pozor, jestli vám lezou na nervy pískací hračky jako mně, tak by vás velká Sophie mohla nemile překvapit. Já jsem o tom, že píská, předem nevěděla. Zatím to není v Oliverových silách, ale až mi doma bude celé dny pištět, nejspíš záhadně zmizí a bude se objevovat jen vzácně. 😃

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s